Samsung Galaxy Note Edge İncelemesi

Akıllı telefonlarda ve phabletlerde uzun zamandır teknik özelliklerin iyileştirilmesi dışında pek bir yenilik yaşanmıyor. İşte bu noktada Samsung'un IFA 2014'te Galaxy Note 4 ile birlikte tanıttığı Galaxy Note Edge dikkatleri üzerine çekiyor.

Son yılların kullanılabilir en kocaman farklılıklarından biri Galaxy Note Edge ile karşımızda. Tabi bu eğimli ekranın da işlevselliği tartışmaya açık. Detaylı bir şekilde inceleme videomuzu izledikten sonra en doğru kararı siz değerli izleyicilerimiz verecektir.


Galaxy Note 4'ten farklı ekran deneyimi

Samsung Galaxy Note Edge, 5.6 inç Quad HD+ bir ekranla geliyor, normal Quad HD ekranın sağ tarafında bulunan 160 piksellik alan ile bu telefon bildiğimiz akıllı telefonlardan ayrılıyor.

160 piksellik eğimli ekranı da hesaba kattığımızda, Galaxy Note Edge'de 5.8 inçlik bir ekran kullanılıyor.


Eğimli ekran ne işe yarıyor?

Sol elle tutulduğunda, parmak uçlarına denk iştirak eden sağ kenarın dokunmatik olması, yepyeni kullanım özelliklerine imkan tanıyor.

Dikey tutulduğunda sağ tarafta, yatay tutulduğunda üstte kalan kavisli alan, uygulamalara ve seyir zevkine farklı boyutlar eklemeyi hedefliyor. Öyle ki, Samsung çok yakında bu alana özel uygulama geliştirmek amaçlı gerekli kiti geliştiricilerle paylaşacak ve böylelikle video oynatım düğmeleri veya sosyal ağlar kavisli ekranı daha verimli kullanmanın yöntemlerini keşfedebilecek. Bu ekran, telefon kilitliyken de saati gösteriyor.


Galaxy Note Edge Teknik Özellikleri

Galaxy Note 4'ün boyutlarına oranla 3,8 mm daha geniş ve 2,2 mm kısa meydana iştirak eden Edge, 3.000 mAh batarya ile birlikte geliyor.

2,7 GHz hızında çalışan Snapdragon 805 işlemcisini kullanan ürün, grafik yongası olarak işlemcisine yönelik 600 MHz hızında çalışan Adreno 420. Türkiye'de Exynos 5433 işlemci kullanan Galaxy Note 4'lerden performans olarak daha farklı bir karakter sergiliyor.

Galaxy Note 4 gibi 3 GB RAM ve 32 GB depolama alanına sahip meydana iştirak eden ürün, yine Galaxy Note 4'teki gibi geniş açılı 3.7 Megapiksel çözünürlüğünde ön kamera ve 16 Megapiksel çözünürlüğünde ana kamera ile geliyor.


Samsung Galaxy Note Edge'in Artı Özellikleri

-Üst seviye güce sahip donanım
-2K SuperAMOLED ekranın sunduğu görüntü kalitesi
-Yenilenen kameralar ile hem ön hem de ana kamerayla, başarılı gece ve gündüz çekimleri
-OIS desteği
-Yenilenen TouchWiz arayüzüyle stabil ve zengin bir kullanım deneyimi
-Geliştirilen S-Pen ile farklı kullanım deneyimi


Samsung Galaxy Note Edge'in Eksi Özellikleri

-Metal çerçeve çok şık. Fakat eğimli kısımla kasa arasındaki açıklık can sıkıcı
-Galaxy Note 4'teki Exynos 5433'e yönelik biraz daha düşük performans veren Snapdragon 805'in ısınması ve güç tüketmesi
-Eğimli Edge ekranın hayata pratiklik kattığı pek bir uygulama yok.
-Note 4 ile Edge arasındaki fiyat farkının karşılığını bazen alamıyorsunuz.

Yorumlar