Android SSL Sertifika Hatası

Bir adet Android'li tablet bilgisayarım var ve en son birden çok gündür Wi-Fi ile internete ilişkili olmama nazaran Google Play Store'a tek çeşitli erişemiyordum. VPN uygulamaları da çalışmıyorlardı ve tek takım sitelerde sertifika yanılgısı alıyordum. Saatlerce, türk malı ve başka forumlarda ve bloglarda bunun sebebini araştırdım. Kimisi format önermiş, kimisi servise götürün demiş, kimisi root yapıp yepyeni işletim sistemi yüklemeyi önermiş falan - çeşitli türlü yanıt .

Meğer çözüm tek sürü basitmiş!

Android'li Cihazlarda SSL Yanılgısı - Google Play ya da GMail Açılmıyor ve Tarayıcıda SSL Yanılgısı mı Alıyorsunuz?

Eğer siz de tabletinizde ya da Android'li rastgele tek cihazınızda, internete ilişkili olmanıza nazaran Google Play, GMail, Google Hangouts benzeri Google uygulamalarını açamıyor, web tarayıcısında SSL Yanılgısı ikazı alıyorsanız; tek yapmanız gerekli olan cihazınızın tarih ve saat ayarlarını muayene etmek. Şayet cihazınızın tarih ve saat ayarları yanlışsa, bu hatayı almanız kaçınılmaz.


Peki Neden?

SSL, tek tür online şifreleme teknolojisi. SSL ile şifrelenmiş sayfalara baktığınızda ya da SSL kullanan uygulamaları açtığınızda karşınızdaki sunucu ve sizin cihazınız aralarında emniyetli tek irtibatın kurulmasına çalışılır. Bu esnada karşıdaki sunucunun tarih ve saati, sizin bağlandığınız bölgenin arasında meydana geldiği süre dilimi de göz önüne alınarak, cihazınızın sunucuya gönderdiği tarih ve saatle karşılaştırılır. Şayet tek uyumsuzluk varsa, SSL şifreleme teknolojisi iletişime müsaade vermez .

Yorumlar