Odin, Android Yazılım Güncelleme

Samsung cihazlar için Kies üzerinden diğer cihazlar için mevcut sistem yükleme aracı ile cihazınıza müsait yazılımları yükleyemediğimiz durumlarda yükleme işini yapmaya yardımcı olan en büyük yazılım vasıtası ODiN ‘dir.  Burada dikkat edilmesi gereken en ciddi olay yükleme yapacağınız yazılımın aygıt modelinize müsait olan olmasıdır. Cihaz modelinize müsait olan yazılımı yükleme adımlarını doğru şekilde yaparsanız bir sorun ile karşılaşmadan kolaylıkla yazılım güncellemesini yapabilirsiniz.

Odin, Android Sürüm Güncelleme
Odin ile Android Yazılım Güncelleme

Aygıt modelinize uygun yazılımlarda dikkat etmeniz gereken ilk nokta dosya uzantılarıdır. Yazılım (firmware) dosyaları tar uzantılıdır (bazen md5’de olabilmektedir) Uzantısı “tar”  olmayan dosyalar odin ile yüklenmez. Tar uzantılı dosyalar sıkıştırma programları ile sıkıştırıldığı için zip yahut rar dosyasıymış bu gibi görünebilirler. Bu sıkıştırılmış dosyaları açtığınızda dikkat etmeniz gereken içerideki dosya sayısıdır. Şayet tek dosya mevcut ve tar ve ya md5 uzantılıysa yüklenebilir. Bunun haricinde ayrıcalıklı şekilde 3-4-5  dosyalı tar yahut md5 uzantılı yükleme dosyaları olabilir problem yoktur onlarda odin ile yüklenebilir.

Tek Dosyalı yazılım kurulumu 

İndirdiğiniz yazılım dosyası klasör arasında tar uzantılı tek dosya olarak çıktıysa yapmanız gereken;

1- Odin programını açın – Re-Partition bölümü işaretli OLMASIN!!!
2- PDA yazısına tıklıyın ve indirdiğiniz yazılımın tar uzantılı dosyasını seçin.
3- Telefonunu Ses kısma + Home + Power tuşuna aynı anda basarak  download moduna alın ve usb kablo ile bilgisayara bağlayın ve ses arttırma tuşuna basın.
4- ID:COM ‘un altındaki kısım SARI renk olunca START butonuna basın.

Odin, Android Yazılım Güncelleme
Android Odin
3-4-5 Sayıda Dosyalı Yazılımın Kurulumu

Yazılım klasörü içinde CODE – CSC – MODEM dosyalı varsa bu yükleme işlemleri yapılmalıdır. Bu dosyaların uzantıları tar yada md5 olabilmektedir. Yazılımı güncelleştirme için bu 3 dosya haricinde ek olarak “Pit” dosyası kullanmanız gerekiyor. Pit dosyası ekseriyetle sıkıştırılmış klasör arasında verilir verilmez ise yazılımı indirdiğiniz sitede ayrıca bu dosyayı bulup indirmeniz gerekli.  Pit dosyası yapılmaksızın çoklu dosyalarla yapılan yazılım  yüklemelerinde çoğunlukla yazılım yüklenmiyor. Olur da yüklenirse sorun yaşamanız kaçınılmaz olmaktadır.

1- Odin Programını açın
2- Re-Partition yönünü işaretleyin
3- Pit yazısına tıklayın ve pit dosyasını seçin
4- PDA yazısına tıklayın  CODE  dosyasını seçin
5- PHONE yazısına tıklayın MODEM dosyasını seçin
6- CSC yazısına tıklayın  CSC  dosyasını seçin
7- Telefonunuzu  Ses kısma + Home + Power tuşuna aynı anda basarak  download moduna alın ve usb kablo ile bilgisayara bağlayın ve ses arttırma tuşuna basın
8- ID:COM ‘un altındaki kısım SARI renk olunca START butonuna basın.


UYARI !
* Her iki yükleme işleminde dosyaları değişik kısımlara yerleştirerek yükleme yaparsanız cihazınız BRiCK olur yani çöker bunun başınıza gelmemesi için dosyaları doğru kısıma eklediğini kontrol ederek emin olun.
Dosyaları doğru yere yerleştirip yükleme işlemini yapsanızda bazen cihazı açılış ekranı tam açılmaz yada aygıt devamlı kendini yine başlatır. Bu durumda panik yapmanıza gerek yok. Yapmanız gerekenler;

 Ses Açma + Home + Power tuşuna basılı tutun telefon  Recovery Mod‘da açılacak
 Gelen menüden Wipe Data Factory Reset kısmına Ses kısma tuşu ile gelin Home ya da Power tuşuna basın. Gelen pencerede YES seçeneğine gelin ve gene Home yada Power tuşuna basın
 işlem bitince gelen  menüden bu sefer  Wipe Cache Partition tarafına Ses kısma tuşu ile gelin Home veya Power tuşuna basın. Gelen pencerede YES seçeneğine gelin ve gene Home yahut Power tuşuna basın.
 işlem bitince gelen  Reboot System Now seçeneğinde Home yahut Power tuşuna basarak telefonun açılmasın bekleyin.

Odin3 v1.85 yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar