Motorola Yeni Şarj Aleti İle Daha Hızlı Şarj Yapacak

Her ne kadar yeni kuşak akıllı telefonların batarya ömürleri artıyor olsa da şarj, henüz bir sıkıntı olmaktan çıkmış değil. Kurumlar da bu sıkıntı için türlü çözümler üretmeye bakıyorlar. Kimisi yazılımsal Stamina modlarını ve optimizasyonları eklerken, Motorola da “daha hızlı şarj” hedefiyle yeni bir şarj cihazı sunuyor.
Motorola Yeni Şarj Aleti İle Daha Hızlı Şarj Yapacak
Motorola Turbo Charger
Turbo Charger ismi verilen yeni şarj cihazı, Qualcomm’un Quick Charge 2.0 teknolojisini kullanıyor. 15 watt’lık adaptörle hem tabletlerin hem de akıllı telefonların şarj süresini kısaltan Turbo Charger’ın etkisinin ne kadar olabileceği da tartışılır durumda. Zira cep telefonu şirketlerinin batarya ömürlerinden bahsederken ne kadar abartı rakamlar kullandığını hepimiz biliyoruz. Elbette ki bir gelişme yapıyordur fakat 15 dakika şarjla “standart kullanım” modunda 8 saat dayanabilecek kadar doldurduğunu hiç sanmıyoruz.


Öteki taraftan bu şarj sisteminin bataryaların ömrünü ne biçimde etkileyeceği de merak konusu. Eğer bataryaların ömrünü kısaltacaksa böyle bir teknolojinin kullanımının pek çok yaygınlaşmamasını bekleyebiliriz. Tabii bu geçici çözümün yerine grafen bataryaların gelmesini istiyoruz. Grafen bataryalarla hemen hemen 15 saniyede 30 günlük batarya doldurmak olası olacak. Grafen teknolojisi geldiğinde bu tip geçici çözümlerin hepsi çöpe atılacak ve bütün mobil cihazlarda devrim yaşanacak.

Yorumlar