WhatsApp Kullanıcıları Dikkat!

Teknolojiyle beraber şahısların iletişim yolları de değişim gösterirken, anlık mesajlaşma uygulamaları hali hazırda en iyi tercih edilen iletişim metotlarından bir tanesi. Kullanıcılar vasıtası ile en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’in başı dolandırıcılık sorunuyla dertte. Yarattıkları sahte hesaplar üzerinden kullanıcıları dolandırmaya başlayan siber dolandırıcılar, yeni yöntemleriyle WhatsApp’in başını epeyce ağrıtacağa benziyor.
WhatsApp Kullanıcıları Dikkat!
WhatsApp Dolandırıcılığı
Bilgisayara yüklenen ‘Bluestack App Player’  adlı program üstünden yüzlerce düzmece WhatsApp profilleri yapan dolandırıcılar, bu sayede WhatsApp vasıtası ile farkedilseler bile, bir kaç saniye içerisinde yarattıkları yeni sahte profiller üzerinden dolandırıcılık yapmayı sürdürebiliyorlar.

Sistem Nasıl İşliyor?
Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlara ‘Bluestack App Player’ adında bir program yükleniyor. Bu program gerçekte Android işletim sisteminin bilgisayarlar üstünde çalışmasını sağlıyor. Bu program indirildikten sonra açılan Android işletim sistemine, WhatsApp uygulaması yükleniyor. Uygulamanın onaylanması için ise bir internet adresine üye olunması ve bu adresten düzmece bir numara alınması sağlanıyor.

WhatsApp’ın kullanılabilmesi için gereken doğrulama kodu telefon araması üstünden alınarak, gene bir internet sitesi üzerinden dinleniyor. Böylece düzmece numaralı bir WhatsApp hesabına sahip olunabiliyor. Profil ismiyse sahte hesabı alan şahıs sebebi ile değiştirilebiliyor. Buradan girilecek numaralarla başka WhastApp kullanıcılarına mesaj fotoğraf ve sesli mesaj gönderilebiliyor.


Tek numaradan daha çok numara dileyen dolandırıcılar, bilgisayara yüklenen Android işletim sistemine bir uygulamayı daha yükleyebiliyorlar. Bu uygulama, daha çok sahte telefon numarası hattının açılmasını sağlamaktadır. öteki bir deyişle dolandırıcılık yapmak isteyen birisi bu uygulamayı kullanarak değişik numaralarda WhatsApp kullanıcılarına ulaşabiliyor.

Hali hazırda sahte hesapları denetleyen ve bu tarz yasa dışı faaliyetlere karşı güvenlik sistemleri bulunan WhatsApp’ın, bu yeni problemle nasıl başa çıkacağı merak konusu. Geniş bir kullanıcı portföyüne sahip anlık mesajlaşma uygulamasının, bu güvenlik rahatsızlığına hızlı bir çözüm getirememesi zorunda, bundan enfazla rakip mesajlaşma uygulamalarının faydalanacağını öngörebiliriz.

Yorumlar