Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın

Uzun süredir insanlarına hayatına giren akıllı telefonlar, her gün çıkan yeni uygulamaları ve gündelik yaşantımızda elimizden düşmediğinden dolayı, pil ömrü konusuna yeterince bir çağre bulunamadı. Android cihazlarınızın pil ömrünü yükseltme vaatleri ile düzenlenmiş bir çok uygulama mevcut fakat bunlar pil ömrünü yükseltmek yerine daha da düşürüyorlar.
Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın
Android Pil Ömrü
Herkesin akıllı telefonu kullanma şekli farklıdır. Örneğin kimi kullanıcılar android cihazın elinden düşmemesine rağmen 3 - 4 saat kimisine belki daha az, belki de daha fazla yetebilir. Kimilerinin ise derdi tam bir günlük batarya performansını görmek oluyor. Öncelikle ne istediğinize karar veril ona göre bir kullanım şekli seçmelisiniz.
Eskiden akıllı telefonları daha kötü bir pil ömrü sunmaktaydı. Özellikle de erken saatlerde kalkıp yoğun bir iş temposundan sonra akşam dışarı çıkmak istediğinizde cihazını şart etmeden çıkmanız imkansız. Bir telefonun pilinin bitmesi demek neredeyse hayatının bitmesi demek kimi insanlar için.

Peki bu pil ömrünü daha fazla bir şekilde nasıl kullanabiliriz konusuna gelirsek, bu da çok kolay. Sizin için araştırmamız sonucu bir kaç yöntem ile daha uzun bir pil ömrü sağlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Android Dosya Gizleme

Öncelikle ana ekranınız çok önemli. Kullandığınız tema ve duvar kağıdınıza dikkat etmeniz gerekir. Akıllı telefonunuzda AMOLED ekrana sahipseniz siyah ağırlıklı renkleri kullanın. Neden diye soracak olursanız AMOLED ekranlarda beyaz gibi açık renkleri verirken daha fazla güç tüketir. Özellikle yeni Samsung cihazlarda AMOLED ekran olduğundan siyah ekranlarda %0'a yakın güç tüketirler. Fakat LCD ve SLCD ekran kullananlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Siz yine de fazla açık renk tema ve duvar kağıdı kullanmamaya önem verin.


Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın
Android Pil Ömrü
Özellikle android kullanıcıları animasyonlu duvar kağıdı kullanmamaları gerekir. Animasyonlu duvar kağıtları yoğun bir şekilde pil ömrünü düşürür ve cihazınızın donanımını daha fazla kullanır. Bu da bileşenleri daha fazla güç tüketmesini sağlar. Ayrıca android kullanıcıların dikkat etmesi gereken konu ise ekranda kullandıkları Widget'ler.

Ana ekrandan sonra bir diğer konu ise ekran aydınlatmasıdır. En iyisi bu ayarı otomatik aydınlatmada bırakmak olacaktır. akat çok düşük aydınlatmadan hoşlanmıyorsanız bu maddeyi es geçebilirsiniz.

Pil ömrü için önemli olan bir diğer konu ise kablosuz bağlantılar olacaktır. Android cihazlarda en fazla pil kullanımı kablosuz bağlantılardan dolayı oluyor. 3G ve GPS kablosuz bağlantılarınızda en azla pil ömrünü harcıyan uygulamadır. Kısacası kullanmadığınız hiç bir uygulamaları kablosuz bağlantılarınızda açık bırakmayın. Kullancağınız zaman açın, işiniz  bitince tekrar kapatın.

RAM ve işlemci kullanımı en fazla dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir. Kullanmadığınız uygulamarı sonlandrımazsanız boşa pilinizi tüketir.

Yorumlar