Hacker'lar Android İçin Çalışıyor

Zararlı Android uygulamaları listesi on milyona ulaştı

Kaspersky Lab, Ocak 2014 sonu itibariyle, yaklaşık 200.000 özgün mobil kötücül yazılım örneği topladığını açıkladı. Dikkat çeken nokta ise Kasım 2013’te bu rakamın yüzde 34 daha az olup, sadece 148.000 civarlarında olmasıydı. Bu izah, siber dolandırıcıların dikkatlerini Android mobil uygulamalara yoğunlaştırmaya devam ettiğini de kanıtlıyor. aynı rapor, Ocak ayında zararlı Android uygulamalarının 10 milyon seviyesini aştığını da ortaya koyuyor.
Hacker'lar Android İçin Çalışıyor
Hackerdroid
Google Play resmi pazarı 30 Ocak 2014’e kadar 1.103.104 uygulama sundu. Buna ilave şekilde seçenek ve gayrı resmi mercilerde daha çok uygulama bulunduğu ve bunların büyük kısmının zararlı bulunduğu düşünülüyor. Siber suçluların yararsız kodlarını taşımak amacıyla hukuki Android yazılımları da kullandıklarını göz önünde bulunduran Kaspersky Lab, şu ana kadar on milyon şüpheli uygulama kaydetmiş durumda.ÇOĞU RUSYA KAYNAKLI 

Kaspersky Lab’in raporuna göre yararsız programların çoğu kullanıcıların finansal bilgilerini hedefliyor. Bu hal Rusya’da geliştirilen “Carberp Truva”nın mobil versiyonu için de geçerli… Bu uygulama, kullanıcı bilgilerini banka sunucusuna iletilirken çalıyor. Kaspersky Lab uzmanlarına göre zararlı Android uygulamalarının büyük bir çoğunluğu Rusya’da geliştiriliyor.

Uzmanlar, bu ürünü satın alanların zararlı uygulamaları engellemeleri için aşağıdaki önerileri tavsiye ediyor:
*  Cihazınızda “geliştirici mod”u etkinleştirmeyin
* “Üçüncü şahıslardan uygulamaları indir” seçeneğini etkinleştirmeyin
* Yalnızca resmi kanallardan uygulama indirin.
* Yeni uygulama indirirken ne tür haklar ilgi ettiklerini dikkatlice inceleyin.
* Koruma programı kullanın

Yorumlar