Evlerde Artık Android ile Akıllanacak

Google, rakibi Apple`ın akıllı ev cihazları üzerine çalışmalar başlatması üzerine harekete geçti. Google, bu yönde ilk adım şekilde Android işletim sistemini geliştirmeyi hedefliyor. Google`ın yaptığı çalışmada, Android yakınında bulunan akıllı cihazları otamatik olarak tanıyacak ve onlarla sorunsuzca iletişime geçebilecek. Bu konsepte göre, bir Android aygıt sahibi, bilgisayarına yaklaşınca bilgisayarı ile telefonu arasında otomatik şekilde bağlantı kurulacak ve dosya alışverişi yapılabilecek. Bir kullanıcı, yakın çevresindeki arkadaşlarını görerek dilerse onlarla iletişim kurabilecek ve ya dosya alıp gönderebilecek.
Akıllı Ev Eşyaları

Apple`ın iBeacon sisteminde ise, mağazalar yahut farklı mekanlar, mekanlarına küçük Bluetooth cihazlar yerleştirerek bu cihazların menziline giren iOS cihazlarının sahiplerine mesajlar göndererek çeşitli fırsat ve kampanyaların lokal duyurusunu yapmak olası olacak.


Google`ın Android geliştirme planları, iBeacon sistemine rakip olabilecek servisleri de içeriyor. Nearby isimli Android servisi ile Google, Android sahiplerinin çok fazla daha kolay alışveriş yapabilmesini ve yakın çevrelerinde satılan ürünlerin listesine pratik olarak ulaşabilmesini hedefliyor.

Yorumlar