Daha Güvenli Android İçin

Android cihazlarımız açık kaynak kod ile yazıldığından diğer işletim sistemlerine bakıldığında daha korunaksız bir sistem olmuş oluyor, bunu nyüzündende pek tehlikeli yazılımlarıda beraberinde getiriyor. Bilgisayarlarımızda olduğu gibi açık kaynalı android cihazlarımızda da kolaylıkla virüs bulaşabilir, doğal olarak da ndroic cihazlarımızda korunmaya ihtiyaç duyuyor. Anti-virüs uygulamalarının yanı sıra zararlı yazılımlarda uzak durmak da gerekir. 
Daha Güvenli Android İçin
Android Güvenlik
İlk olarak indirmek istediğimiz bir uygulamanın bizden neler istediğini kontrol etmeliyiz. Bunun yanısıra e-posta ile gelen ve uygulama sayfalarına gittiği iddia edilen linklere tıklamamamız gerekiyor. Tıkladığımız linkin zararlı olduğu zaman doğrudan olarak apk olarak android cihazımıza da yüklenmiş oluyor. 
Kısaca şöyle de diyebiliriz, indirmek istediğiniz uygulamarı her zaman ikinci bir kere daha düşünün ve forum gibi sitelerde yayınlanan her uygulamaların açıklamalarına inanmayınız.

Uygulamalarınızı sadece Google Play gibi güvenli yerlerden indirmenizi öneririz. Apk dosyalarını diğer güvenilir olmayan sitelerden indirmenizi önermeyiz. Her önünüze gelen apk sitesinden uygulama indirmemenizi tavsiye ederiz.

En İyi Güvenlik ESET 


Daha Güvenli Android İçin
Android Anti-Virüs
Her uygulama uygulama yüklerken sizden bazı ayrıcalıklar için izin ister. Örneğin bir tanesi internet bağlantısını takip etmeyi talep eder, bir başkası ise direkt olarak kameraya bağlantı izni vermenizi ister. Mesajlarınızda, kişi listenize kadar pek çok konuda izin isteyen uygulamara karşın yapmanız gereken, sizden hangi konnularda izin istediklerine dikkat etmeniz ve uygulamanın güvenilir olup olmadığını tekrar düşünmeniz.

Android Dosya Gizleme !

Burada en önemlisi, uygulamanın görevi ile alakasız isterklerde bulunup bulunmaması olacaktır.  Örneğin bir duvar kağıdı uygulaması kameranız konusunda izin isteye bilir fakat mesajlarınız konusunda izin istememeli. Kısacası bundan korunmak sizlerin dikkatine kalıyor. 

Daha Etkili Bir Android Cihaz İçin !


Daha Güvenli Android İçin
Güvenli Android
Bir önceki konumuzda da bahsetmiştik android cihazlar için anti-virüs uygulaması şart. Bu konumuzda da bahsetmeden geçmiyelim. Her ne kadar Google Play her bir uygulama için tarama yapan bir sistem olsada kendinizi daha güvenli hissedebilmek için bir anti-virüs uygulaması indirmeniz şart.  Hiç bir android anti-virüs uygulaması, android cihazlar açık kaynak ile yazıldığından %100 güvenlik sağlayamaz fakat siz yinede yüklemelisiniz. 

Yorumlar