Android L ile Pil Ömrünüz Artacak

Geçtiğimiz aylarda yapılan Google Konferansında yapılan sunumda tanıtılan yeni Android L sürümü, geliştiriciler tarafında Nexus 5 ve Nexus 7 cihazlarına deneme sürümleri indiriliyordu. Son bir kaç yılda yapılan en köklü ve en iyi güncelleme olduğu düşünülen Android L sürümü bakalım pil ömrünü nasıl etkilecek ?
Android L ile Pil Ömrünüz Artacak
Android L Pil Ömrü
Android sürüm değişeceği zaman her zaman yapılan geçtiği sürümün eksik noktalarını tamamlamak amacıyla sürüm yükselten Google, proje yapmayı gelenek haline getirmiş. Android cihazlrda kullanıcı arayüzü saniyede 60 kare animasyonu oynatabilmesi için hazırlanmış ve Jelly Bean sürümünde kullanılan Project Butter, işletim sisteminin sadece 512 MB alanında çalışması için hazırlanıp KitKat ile hayatımıza giren Project Svelte buna verebileceğimiz örnektir.  Android L sürümünde ise işletim sistemiyle pil ömrünü arttırmayı amaçlayarak tekrar olarak Project Volta karşımıza çıkıyor. Bu proje ile Google, Android cihazların neredeyse her noktasına müdahale edip, pil ömrünü uzatmaya çalışmıştır.Android L'nin hazırlanma aşamasında, telefonun bekleme modunda 2 dakikada harcayacağı kadar batarya harcadığı sonucuna varmışlar. Ayrıca bu pil harcamasında ekranın açık olmasına bile gerek yok, herhangi bir uygulamanın güncelleme konturolu için işlemciyi uyandırması bu verimsizliğe yol açması için yeterli.  Bunun önüne geçebilmek için  Google, JobScheduler API'nın Android L ile geliştiricilere sunarak veri kaybı yükleme, veri kaybı temizleme gibi gereksiz işlemler için pil ömrünün tüketmesini engellemiş.

Android L Önizleme Sürümü Paylaşıldı

Android L Motorola Cihazlarınıza Geliyor


Pil ömrünün %36'lık bir kısmını beta aşamasında iken bile kullanımını düşürebildiyese gerçek sürüm çıktığında ne kadar düşürebileceğini siz tahmin edin. Bakalım yeni cihazlarda üretici firmalar bu özellik karşısında ne tür gelişmeler yapacak.

Android L Klavyesini Deneyebilirsiniz

Yorumlar