Samsung Yeni Android Tabletleri İçin Intel'i Seçiyor

Reuters’dan gelen bilgilere göre Samsung’un Galaxy Tab 3 10.1 tabletlerinden en az bir tanesinde Intel’in 32 nm teknolojisi ile üretilen Clover Trail+ Atom mobil çipinin kullanılacağı doğrulandı. Bunun yanında Windows RTişletim sistemli ATIV serisi tabletlerde de Intel işlemcilerin kullanılacağı bildiriliyor.
20 Haziran’da Londra’da tanıtılacak olan yeni cihazlarda Intel işlemci olup olmayacağı henüz bilinmiyor ancak 10 inçlik Galaxy Tab modellerinde Samsung’un kendi Exynos 5 işlemcileri mi yoksa Intel işlemciler mi kullanılacağına dair net bir bilgi mevcut değil. Intel’in Galaxy Tab 3 10.1’de kullanacağı Intel çipler geçtiğimiz sonbaharda tanıtılmıştı ve özellikle Windows işletim sistemli tablet ve laptoplar için üretilmişti.
Düşük güç tüketimi sunan ve böylece batarya ömrünü iyileştiren Clover Trail+ işlemcilerin kullanımının Samsung öncülüğünde Android’e de geçmesinin çipin diğer firmalar tarafından da kullanımını destekleyeceği düşünülüyor. Özellikle mobil dünyada büyük sıkıntılar yaşayan Intel’in ARM karşısında direnemediği biliniyordu. Samsung desteği ile Intel’in akıllı telefon ve tablet dünyasında istediği sonuca ulaşabileceği düşünülüyor.
Williams Financial’dan araştırma şefi Cody Acree’nin belirttiğine göre Atom işlemci kullanırken varolan yazılım mimarisinin değişmesine gerek kalmıyor ve Intel kullanarak mevcut altyapı kullanımına devam edilebiliyor.

Yorumlar