NASA ile Uzayda Yolculuklar

Uzaya gitmenin çok maliyetli bir çalışma olduğunu herkes bilir. Sadece uzaya turist olarak gitmenin maliyetinin bile 95 bin dolar olduğunu, 2014’de uzaya gidecek ilk Türk olarak lanse edilen Ahu Aysal ile ilgili haberlerde de görebiliyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir uzay macerası için bu faturayı kimler ödemeye değer bulur bilemiyoruz, fakat NASA’nın resmi uygulamaları için akıllı telefon veya tablet bilgisayar dışında, güzel bir internet bağlantısından başka hiçbir ücret ödemeden uzay yolculuklarını “yakından” takip edebileceğinizi söyleyebiliriz.

NASA Uygulamaları ile İlk Tanışma
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; NASA’nın akıllı telefon ve tabletler için hazırlamış olduğu birçok uygulamanın Android sürümüne erişmek mümkün. http://www.nasa.gov/connect/apps.html ve http://www.jpl.nasa.gov/apps/ adreslerinden ulaşabileceğimiz gibi play.google.com üzerinden https://play.google.com/store/apps/details?id=gov.nasa NASA’yı mobil cihazımıza yükleyebiliriz.
Programlar sadece İngilizce dilinde hazırlanmış olup farklı dil seçenekleri görülmüyor. Ancak, resimler ve videolar gibi temel ekranlara erişim için ileri bir İngilizce bilgisine gerek olmayacağını düşünüyoruz.
NASA’nın her türlü uzay programı ile ilgili bilgi, resim, video ve hatta ses kayıtlarına ulaşabileceğimiz temel uygulaması, kendi adını taşıyor: NASA – (National Aeronautics and Space Administration (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)
NASA uygulamasını açtığımızda ana sayfada Missions, Images, Videos, Tweets, TV – Radio, News, Centers ve Programs başlıkları yer alıyor. Her bir bölümden, kendi başlığı ile ilgili alt konulara ulaşabilirsiniz.

NASA ve Sosyal Paylaşım
NASA üzerindeki Missions adımından Dünya, Mars ya da Güneş Sistemi gibi ana başlıklarından herhangi bir görevi seçtiğinizde, konuyla ilgili detaylı bilgiler ekrana geliyor. Bu noktada telefon ya da tabletinizin menü tuşuna tıkladığınızda, ilgili metni facebook ve twitter hesabınızdan paylaşabilirsiniz. Yine aynı metin üzerindeyken menü tuşu ile konu ile ilgili resimleri görebilir ve bu resimleri de facebook, twitter ortamlarında paylaşabilir veya e-mail olarak gönderebilirsiniz.

NASA Tweets
NASA’yı twitter üzerinde ekleyenler, kendilerine pek çok tweet geldiğini anımsayacaklardır. NASA’nın göndermiş olduğu tweet mesajlarını bu program üzerinden de görebiliyoruz. NASA’nın projeleri ile ilgili sosyal medyada yayınladığı tweetler, takipçileri kadar bu programı kullananlar tarafından da izlenebilecektir.
NASA’dan Radyo – TV
NASA uygulaması ile Third Rock radyosunu kesintisiz dinleyebilirsiniz. Tv Schedule ile yayın akışını görebilir ve NASA TV’yi canlı seyredebilirsiniz. Adobe Flash Player eklentisi isteyen uygulama ile NASA’nın yayın akışına uygun olarak HD kalitede ve tam ekran canlı yayınlanan görüntülere ulaşabilirsiniz.  Eğer TV yayınını seyredemezseniz, Menü tuşundan Settings ile ayarlar menüsüne girip “Play NASA TV Streams Outside This App” tuşunu aktif hale getirerek tekrar deneyebilirsiniz.

NASA ile Unutulmaz Replikler
Apollo 11: That’s one small step for a Man.. (Bir insan için küçük bir adım…)
Apollo 13: Houston, We’ve had a problem.. (Houston, bir problemimiz var.)
Pek çok repliklere konu olan bu ve benzeri sesleri orijinal haliyle dinleyebilir, dilerseniz telefon ya da tabletinize kaydedip çağrı ya da mesaj sesi olarak kullanabilirsiniz.
Bunun için NASA programında ana ekrandayken menü tuşuna tıklamanız açılan ekrandaki Ring Tones butonuna tıklamanız gerekiyor. Üstte yer alan göreve ilişkin telefon melodileri ekrana gelecektir. Dilediğiniz ses kaydını dinleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

NASA Images
Eğer amacınız resimlere ulaşmak ise, Space Images programını veya NASA programının ilk ekranındaki “Images “ butonunu kullanabilirsiniz. 10,000 üzerindeki resim arşivi için NASA programının ilk ekranındaki “missions” adımından gitmek ve bir konu seçip o konu üzerindeki resimlere ulaşma yolunu da izleyebilirsiniz.


NASA Videos
NASA ana ekranındaki Videos ile 9 bine yakın videoyu, en son eklenenden itibaren, sondan başa doğru seyredebilirsiniz. NASA TV’de yayınlanan içeriklerle de zenginleştirilen NASA Videoları ile, özellikle NASA gündemindeki önemli açıklamaları takip edebilirsiniz. Böylece birincil kaynaktan değerlendirmeleri alabilirsiniz. Birkaç saatlik aralıklarla yapılan video yüklemeleri, ne kadar hızlı bir veri akışı olduğunu gösteriyor.

NASA ile Değişen Duvar Kağıtları
Telefon ya da tabletinizdeki duvar kağıdının günlük olarak değişmesini ister misiniz?
NASA ana ekranındayken, menü tuşu ile “Settings” butonuna tıklanınca açılan ekrandaki “Automatically set Wallpaper ..” yazısına tıklamanız yeterli. Sonrasında açılan ikinci ekranda, NASA Image of the Day (NASA Günün Resmi)  ya da Astro Pic of the Day (Astro Günün Resmi) yazılarından birini seçiyoruz.  Artık, duvar kağıdımız otomatik olarak her gün değişecektir.
NASA Featured…
Güneş sistemi, gezegenler, kuyrukluyıldızlar ve diğer temel konular hakkında en doğru kaynaklardan biri olan NASA’dan bilgi almak isterseniz, Featured başlığından ulaşabilirsiniz. Görsel materyallerle desteklenen yazıyı dilerseniz e-mail olarak gönderebilir, Facebook ya da Twitter’da paylaşabilirsiniz.

Yorumlar