Mayıs 2013 Android Kullanım İstatistikleri

Belirli aralıklarla Android işletim sisteminin kullanım istatistiklerine dair bilgiler resmi olarak yayınlanıyor. Özellikle kullanıcıların tercihlerinde yaşanan değişikliklerin ne şekilde olduğunu görmemiz açısından oldukça faydalı olan bu istatistikler şirketlerin genel politikalarını da kısmen yansıtıyor. Şimdi ise Mayıs ayına ait kullanım istatistikleri yayınlandı ve dilerseniz rakamları hep birlikte yorumlamaya başlayalım. Grafiği hemenaşağıda görebilirsiniz.
Daha önceki dönemler ile karşılaştırıldığında Ice Cream Sandwich sürümünden Jelly Bean'e geçişin artık yavaşlamaya başladığını görebiliyoruz. Zira bu artık cihazların hali hazırda Jelly Bean ile üretilmesinden ve bazı modellerin ise Jelly Bean almamalarından kaynaklanıyor.
Jelly Bean'in 4.1 ve 4.2 serileri içerisinde liderliği 4.1 koruyor ve henüz pek bir üreticinin 4.2'ye güncelleme yapmadığı dikkate alınırsa pek de ilginç bir durum sayılmaz. Ancak hala toplam Android kullanım oranında Gingerbread liderliğini korumaya devam ediyor. Bu durum özellikle eski model ve düşük model Android telefonlardan kaynaklanıyor.
Gingerbread işletim sistemli kullanıcıların yeni telefonlara zaman içerisindeki transferleri ile bu sürümün de marjinal bir kullanım oranına kadar gerileyeceği tahmin ediliyor. Kendine hiç bir zaman dikkate değer bir kullanım oranı bulamamış olan Honeycomb ise neredeyse yok olma noktasında denilebilir.

Yorumlar