Android Cihazlarda Root İşlemi Nedir


Apple firmasının işletim sistemi olan iOS üzerinde Jailbreak adı ile kullanıcının sık olarak karşısına çıkmakta olan işlemi Android mobil işletim sistemi üzerindeki Root olarak geçmektedir. Root Unix tabanlı işletim sistemlerinde yönetici etkilerini tanımlamak için kullanılmakta olan bir kavramdır. Android mobil işletim sistemi üzerinde de bir bakıma aynı işlem söz konusudur.
Çünkü kullanıcı yönetici etkilerini alıyor ve daha önce yetkilerinin bulunmadığı klasörlere erişim sağlayarak yine kullanıcının yetkisi dahilinde olmayan işlemler yapabilmektedir. Root işleminin fabrika çıkışlı olarak kullanıcıya sunulmamasının en büyük sebepleri arasında bilinçsizce kullanıldığı takdirde cihaz içi stafilizasyon sorunlarının oluşabilmesi yer almaktadır.
Elbette bilinçsizce kullanıldığı takdirde kullanıcının Android cihazı üzerinde performans kayıpları olabilmekte ve geri dönüşü olmayan hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Root yetkisini aldıktan sonra kullanıcı kendine özel sürümünü dahi hazırlayabilmektedir. Öyle ki ara yüzü değiştirebiliyor, kullanıcı kendine özel Fontlar tanımlayabilmektedir.
Root işlemi ile kullanıcın yapabilecekleri arasında cihazın fabrika çıkışlı bazı sınırlandırmalarını kaldırmakta yer almaktadır. Öyle ki kullanıcı Android cihazı üzerinde overclock benzeri işlemler yaparak cihazının performansını ciddi ölçüde arttırabilmektedir. Ancak bu konuda kullanıcının blgi sahibi ve deneyim sahibi olması gerekmektedir. Bu hususta aslında Root yetkisinin fabrika çıkışlı olarak kullanıcıya verilmemesinin nedeni olan bilinçsiz kullanımı açıklamaktadır.
Çünkü bu konuda yeterli düzeyde bilgisi olmayan kullanıcılar Android cihazına olumlu yönde katkı sağlamak isterken tam tersi bir şekilde Android cihazına zarar verebilmektedir.
İlgili Aramalar: root uygulamaları,root atmanın faydaları,s3 root uygulamaları,root telefonu oyun etkileri,android root atmak turk,root atma faydaları,robot atmanın faydasıw,android tableti root atmanın ne yararı var,android samsung galaxy root faydası nedir,samsung root ne işe yarar

Yorumlar